Alın Germe

Alın Germe

Alın gerdirilmesi kaşları kaldırmak ve alın bölgesini gençleştirmek için yapılan cerrahi yöntemin adıdır.

Kısa Anatomi

Kaş çevresindeki deri alın ve şakak bölgelerinin yaşlanma ile elastikiyetleri kaybolur. Kaş düşmesi, yatay kırışıklıklar ve kaşlar arasındaki dikey kaş çatma çizgileri yaşlanmanın en erken belirtileridir. Bunlar yorgun, kızgın ya da üzgün bir ifade verir. Alın kaldırması gözlerin yukarısında ki alanda kırışıklıklara sebep olan kaslar ve dokuları değiştirerek cerrahi olarak bu problemleri çözebilir.

Yöntem Hakkında Genel Bilgiler

Alın germe ameliyatı çoğunlukla kaşları kaldırmak ve yaşlanmayla oluşan kırışıklıkları tedavi etmek, ortadan kaldırmak için yapılır. Bu operasyon diğer yüzle ilgili ameliyat yöntemleri ile birleştirilerek daha uyumlu bir görüntü oluşturmak için yapılabilir. Kaş kaldırma operasyonu farklı metotlarla uygulanabilir. Bu metodlar arasındaki temel fark yapılan kesi yerleridir. Genellikle geleneksel açık yaklaşım veya endoskopik yaklaşım kullanılır.

Operasyon öncesi hazırlık

İlk adım, cerrahınızla ilk konsültasyonu programlamak için temas kurmak olmalıdır. Konsültasyon esnasında cerrahınız tarafından alın kaldırma prosedürü hakkında merak ettiğiniz her konu, hiç bir soru veya kaygı bırakmayacak şekilde anlatılmalıdır.  Cerrahınız gözlemleri doğrultusunda size yüzünüzle ilgili alternatif tedaviler ve ek cerrahi yöntemler tavsiye edebilir. Ameliyata kara verildiğinde genel sağlık durumunuz hakkında detaylı sorular sorulacak ve laboratuar testleri istenenektir. Aspirin, ibuprofen veya diğer non steroidal anti-inflamatuvar ilaçlar, ginkobiloba ve vitamin E ameliyat öncesi kesilmelidir. Düzenli olarak kullanılan ilaçlarınız varsa bunları doktorunuza danışılmalıdır. Aksine bir bilgi yoksa operasyon öncesi gece, gece yarısından sonra yemek yenip içilmemelidir. Duş alınmalı ve saçlar şampuanla yıkanmalıdır. Makyaj yapılmamalı. Takma kirpikler kontak lensler mücevher ve gereksiz aksesuarlar evde bırakılmalıdır.

Operasyon

Alın kaldırma ameliyatları sedasyonlu veya sedasyonsuz lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ameliyatınız genellikle aynı gün içerisinde taburcu olacak şekilde gercekleştirilir, ancak doktorunuz sizi bir gece hastanede gözlemlemek de isteyebilir. İşlem sedasyon altında gerçekleşirse, teknik temelde ağrısız olsa da, hasta hafif de olsa rahatsızlık duyabilir. Genel anestezi seçilirse hasta operasyon boyunca uyur. Ameliyat kullanılan  tekniğe bağlı olarak bir – iki saat sürebilir. Klasik yaklaşımda doğal saç çizgisinin arkasına, ona paralel bir kesi kullanılır. Bir diğer alternatif de doğrudan saç çizgisi önüne (pre-trichial) yapılan kesidir. Cerrah alın cildini ve kaşları alttaki yapılardan ayırır, arzulanan düzeye yükseltir ve fazlalık derinin 1-3 cm kadarını kesip çıkarır. Son olarak dikiş veya tel sütür uygular. Başka bir yaklaşım, endoskopik tekniktir. Bu yöntem daha az invaziv ancak daha çok zaman ve teknoloji gerektiren bir yöntemdir. Saç çizgisinin hemen arkasına bir kaç tane küçük kesi açılır. Bir endoskop deri altına deri altı dokuyu ve kasları açık bir şekilde göstermeye uygun olarak yerleştirilir. Başka bir kesiden alın derisini kaldırmak ve kasları zayıflatmak için cerrahi aletler sokulur. Alın derisi geçici sütürlerle yüksek konumda tutulur. Deri bu konumda iyileşecektir.

Operasyon sonrası açıklamalar

Dokuların iyileşme sürecinde gerekli yerde kalması ve oluşacak ödemi azaltmak için yüze ve başa sargı uygulanır. Ameliyattan sonraki gün bu sargı elastik bandajla değiştirilir ve bir kaç gün boyunca hastanın bunu kullanması istenir. Sonra hastanın bir hafta süre daha geceleri yatarken kullanması istenir. Başlangıçta hastaların insizyon yerinde ve etrafında ödem beklenebilir. Bu ödem genellikle ilk on günden sonra iner. Operasyon sonrası bir kaç gün soğuk kompresler kullanmak ve başı yukarıda tutmak yararlı olacaktır. Normal görünmeyen kızarıklık, cerahat, ağrı durumunda doktorunuzla acilen temas kurulması önerilir. Teller ve dikişler genellikle 2-7 günde çıkarılır. Hastalar genellikle on gün civarında normal aktivitelerine tekrar başlayacak kadar iyi hissederler. 3 hafta kadar yorucu faaliyetlerden kaçınılması gerekir.

Kaynak: YÜZ PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ